elamjo52 elamjo52
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels cost three dollars. five bags of pretzels cost $10.which has the lower unit price

Respuesta :

nevaehjolynn
nevaehjolynn nevaehjolynn
  • 15-11-2017
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag
Answer Link

Otras preguntas

The cell division process that only occurs in specific cells and at specific times is _____. meiosis mitosis
What strength of the continental army was significant to its ultimate victory?
The transport of slaves across the Atlantic is known as the Middle Passage. a. True b. False
do any of you know a real-World example of equivalent fractions
Who were proponents of Christianity
1 how is socio cultural and economic factor responsible for poverty in india 2 do you think economic growth is linked with reduction of poverty . give any three
1/2 x so for some = 3/10
what is a way to weite 100,000 in exponents form
name 3 variables that afect a living systom
progressives supported action against companies when companies