zap18ps3 zap18ps3
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

Find the break-even point for the given cost and revenue equations. Round to the nearest whole unit. C = 20n + 134,000 R = 160n a. 744 c. 140 b. 180 d. 957

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2017
At break-even C = R so we have:-

20n + 134,000 = 160n

140n = 134,000

answer = 134,000 / 140  =  957
Answer Link

Otras preguntas

Which fraction can be placed on one of the tick marks on this number line
It would be ineffective to prevent lead poisoning by ____. a. banning candles with lead cores
say i bought 10 pears and 11 oranges for $10.05. The total cost of 1 pear and 1 orange was $0.94. how much did 1 orange cost?
A race car moving along a circular track has a centripetal acceleration of 15.4^2. If the car has a tangential speed of 30 what is the distance between the car
Express "2 inches of snow in 9 hours" as a rate and a unit rate
How many collages are in columbia missouri?
After a rainstorm 1/5 of a ditch that is 7 and 1/2 feet deep, is filled with water. Find the amount of the ditch that is filled with water.
Write 517,000 in scientific notation.
What were some US actions after 9/11? This is for World History.
How many people were involved in the mexican revolution?