perfectlyimperfect
perfectlyimperfect perfectlyimperfect
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for 1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much money did he spend in all

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 15-11-2017
$1.20                    3($1.20)
-------- * (3/4 lb) = ------------ = $0.90   (cost of 3/4 lb of apples)
  1 lb                          4 lb
Answer Link
Ethaniel Ethaniel
  • 15-11-2017
1 pound of apples = 1.20

As a number problem, 3/4 of a pound of apples will cost (1.20 * 3/4).

1.20 * 3/4 = 0.90

Logan spent $0.90 all together.
Answer Link

Otras preguntas

The cathode is the: a. Negative terminal b. Positive terminal c. Tube opening d. Tungsten target
What is true about every rotation
Uma mãe sempre reserva R$396,00 para dar de mesada para seus dois filhos. As quantias destinadas a cada um são proporcionais as suas idades, que são 12 e 21 ano
¿Que es la pertenencia de la lectura?
Which basic economic question determines how a society will produce goods and services? A. Who consumes the goods and services? B. How can available resources b
Why did the United States establish the Monroe Doctrine?
If f(x) and f(x) are inverse functions of each other and f(x) = 2x+5, what is f1 (8)?
The Brown Company just announced that they will be increasing their annual dividend to $1.68 next year and that future dividends will be increased by 2.5% annua
What's responsible for eutrophication in seawater? A. Runoff of artificial fertilizers B. Groundwater infiltration C. Seafloor spreading D. Deposition of sedime
Tu regardes la télé à quelle heure du soir?