lissaqween12 lissaqween12
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Sasha spent $6 on packages of gum how many more packages of gum that cost $ 1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 14-11-2017
20 - 6 = 14

14/1.20 = 11.67

So, Sasha can by 11 more packages of gum.

I hope that helped! c:
Answer Link

Otras preguntas

If the angle θ in the two-source interference equations is small, then using small-angle approximations yields the equation ym=r(m+1/2)λd, where r is the distan
How many workers suffer non-fatal workplace injuries each year
Bacteria that are attracted to oil and are used to clean up oil spills are called:
Marcus spent 10 hours doing his homework last week. This week he spent 11 hours doing homework. He says that he spent 110% more time doing homework this week. I
what can happen if the seafloor experiences a sudden vertical change
Compare the force of air resistance and the force of gravity on an object falling at its terminal velocity.
What is the distance from -10 to 5 on the number line .
The _____ is at the front of a textbook and usually lists the pages where each section or chapter begins. (A) table of contents (B) appendix (C) glossary
How did a new European civilization develop after the fall of the Roman empire
Why is it important to limit a goverment’s powers ?