jordynnn1 jordynnn1
  • 13-11-2017
  • Mathematics
contestada

a store is selling cookies for $8 for 12 bags. how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

ricoprs123
ricoprs123 ricoprs123
  • 13-11-2017
$240 dollars is the answer
Answer Link
kaileefunk kaileefunk
  • 13-11-2017
Set a proportion

$8/12 bags= x/30 bages
12*2.5=30
8*2.5=20=x

Final answer: $20
Answer Link

Otras preguntas

PLEASEEEE HELP URGENTT PLEASE
How had living in the village influenced the characters beliefs and values? The story the lottery
what are the similarities b/n nation,nation-state and natioalism?​
On Myra's family vacation, her mom drove on the highway at a constant speed of 60 miles per hour. Based on this rate, which of the following times and miles dri
Lola's office recycled a total of 27 kilograms of paper over 9 weeks. How many weeks will it take Lola's office to recycle a total of 42 kilograms of paper? Sol
speed of 26.7 m/s in 3.06 s. How far had the car traveled by the time the final speed was achieved?
engineers are starting on a new project to develop technology
I am a alkaline earth metal. A. Chromium B. Molybdenum C. Tungsten D. Seaborgium
who defended the british soldiers involved in the boston massacre
can someone give ideas for a science project?