qiaolin112oz27u9 qiaolin112oz27u9
  • 11-11-2017
  • Mathematics
contestada

On Monday,Mrs.Jones spent $32 on 4 books.On Tuesday, she spent $16 on more books.Each book cost the same amount.How man books dis Mrs.Jones buy?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 11-11-2017
32/4 = 8

8 + 8 = 16


Mrs. Jones bought 6 books, each costing $8.


I hope that helped you! c:
Answer Link

Otras preguntas

A horizontal line passes through the point (5, –1). Which point is also on this line? (0, 0) (–1, 5) (5, –4) (–2, –1)
Sally sold 1000987 hot dogs 3 years how many will she sell in 6 years
Read the sentence. The flute is not as difficult to play as I once thought. Which rewritten sentence begins with an adverb? A. It’s not as difficult to play as
6. Which choice shows the proper way to use a colon? Warnings are written: on the following labels medicines, cleaning products, and some foods. Warning: If tak
How do you say it's 1:45 in french A) ll est une heure moins quart. B) ll est un heure quarante-cinq. C) ll est un heure moins quart. D) ll est une heure quadra
What are 3 things engineers have developed?
Which of the following should be given to students before they begin a laboratory experiment? A) problems to practice the concepts in the experiment B) guidelin
Which sentence best shows correct comma usage? A. Mexico, has a lot in common with the United States, the country to its north. B. Mexico, has a lot in common,
Three More Than Eight Times A Number Is Equal To 19
number 6 please i need help this formula may help y=mx+b