jacksonmercy34 jacksonmercy34
  • 11-11-2017
  • Mathematics
contestada

Georgia has $16.38 in her lunch account. How many lunches can she but if each lunch costs $1.95?

Respuesta :

Quantum21
Quantum21 Quantum21
  • 11-11-2017
She can buy 「16,38/1,95」= 8 lunches
Answer Link
legomasterameer
legomasterameer legomasterameer
  • 11-11-2017
She can buy at least 8 lunches because $16.38 / $1.95 = $8.40

8.40 rounded to 8 because you can't buy a part of a lunch.
Answer Link

Otras preguntas

A blue rope is 3 times the length as a red rope. A green rope is 5 times as log as the blue rope of the total length of all 3 ropes equals 508.25m what is the l
josh wanted to buy a bicycle but didn't have enough money. After josh told his troubles to sam slick, sam said,"I can fix that. see that fence? each time you ju
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
What is the creepiest sounding scale? What scale would u use for writing creepy music in other words
What's 5 divided by x squared explain
What's 5 divided by x squared explain
What all the multiples of 81?
What's 5 divided by x squared explain
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left