SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Historically, __________ was the dominant sector in the very early years of the united states.
Questioning whether an error of law was made at the trial court level is called a/an
If every dimension of a two dimensional figure is multiplied by k, by what quantity is the area multiplied?
What does WAIS stand for?
history question down below
Anybody please help me
Explain how estimating the quotient helps you place the first digit in the quotient of the division problem.
solve for k. 2S=n(a+k)
Choose the point-slope form of the equation below that represents the line that passes through the points (−6, 4) and (2, 0). 1. y − 4 = −one half(x + 6) 2.
the measurements of the angles of a is 48 degrees, b is (6x-28) degrees, and c is (2x) dregrees find the value of x. Then find the measures of angles b and c