DyeJilaubreaviragirl
DyeJilaubreaviragirl DyeJilaubreaviragirl
  • 12-10-2015
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

Shiori Shiori
  • 12-10-2015
If you simplify 12 over 6, you get 2 pounds for $1. And it is 50 cents for one pound, so you need to find it for 3 pounds. It would be $1.50
Answer Link

Otras preguntas

A juvenile who has been found to have engaged in behavior deemed unacceptable for those under a certain statutorily determined age is referred to as a ____.
Read the sentence. Several members of the democratic Party speak both Spanish and english. Which is the correct way to rewrite this sentence? Several members o
How should one dispose of paints? A. with household trash B. in the metal can C. at a collection site D. in a plastic container
HELP FRENCH MISSING ASSIGMENT 10 Change the underlined part of the sentence into the plural form; make sure you change the subject and the verb aller: Je vais
HELP WILL GIVE BRAINLIEST
describe the following wave characteristics associated with Transverse and longitudinal waves-amplitude, wavelength, and frequency.
Which is the equation of the line? A. –5x + 3y = 15 B. –5x – 3y = –15 C. 5x – 3y = 15 D. 5x + 3y = 15
Why did entrepreneurs make their inventions
The amount of time t (in hours) it takes to complete a certain job varies inversely with the number of workers, w. The constant of variation is 28. Find the tim
What were three effects of Hinduism on the life of the lowest castes in India? They weren’t allowed to attend school or study sacred texts. They weren’t allow