alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

What does this quote tell us about the media influence during the Nixon investigation
Define the following word using the meaning of the suffix. Use your dictionary if you are uncertain of the definition. earthen
How did Japan respond to the US embargo and freeze on assets? Japan negotiated a temporary moratorium on the sanctions. Japan refused to back down on its stance
in a group of 48 children there are three times as many boys as girls. how many girls are there
Over which of the following domains of governance do state governments NOT have authority?
Sue is in a play that has several scenes occurring in the countryside. During these scenes, the stage is set with a painted backdrop of small rolling hills and
If f(x) = 2x2 − 10, find f(5). 90 10 7.5 40
What does this quote tell us about the media influence during the Nixon investigation
Why was the Reapportionment Act of 1929 passed?
If n=2, and l=0, then what are the possible values of ml?