kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

you want to become more physically fit, but you often make excuses for why you don't have time to go to the gym. what is the best way to remedy this situation?
Simplify: 2^3*[(14-6) divided by 2] A. 88 C. 52 B. 32 D. 24
Read the sentence. I want to be a doctor, I have to do well in science class. Which revision most effectively corrects the comma splice? A. I want to be a d
Scott received $88.50 from a customer whose meal bill was $75. What percent tip did Scott receive?
What are the solutions of the inequality? Graph the solutions. x/5 > -2
The retail selling price of a high-definition TV is $1452. This price is $126 plus three times the wholesale cost. If w is the wholesale cost, which equation a
Rolling a 5 or a number greater than 3
What do parrotfish eat?
why did the nazi party become the largest party in the german government
What arrangement of electrons would result in a nonpolar molecule