togle1 togle1
  • 03-10-2015
  • English
contestada

which is the better buy 1 liter of soda for $1 or 1 gallon of soda for $4

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-10-2015
1 gallon is about 3 liters.

In this case, it's better to buy a liter of soda for $1 because if you get a gallon of soda, you are paying an extra 33.33%.
Answer Link

Otras preguntas

vietnamization shifted the burden of the ground fighting from american troops to
if each runner runs 1/3 mile, how many runners must be on a team?
Roasting meats at high temeratures makes them moist and tender. True or False.
How to diviede suspect into syllables?
rewrite 4% as a decimal
What is the area of the figure?
Which solution reacts with LiOH(aq) to produce a salt and water?
Can you draw a parallelogram that is not a square
Which type of insurance policy would someone get to protect others only?
Why was there a need for another meeting in Philadelphia?