sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 16 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges? The cost for 4 dozen oranges is $ ?

Respuesta :

kimcheung0202oxv7ef
kimcheung0202oxv7ef kimcheung0202oxv7ef
  • 15-10-2017
4 dozen equals to 48 pieces
48 ÷ 16 = 3
Therefore, the cost for 4 dozen oranges is $3
Answer Link

Otras preguntas

Identify whether the following features belong to the Pequot tribe or the Seminole tribe. commonly ate wild turkey and deer meat occupied northeast regions of t
Which two sentences in this excerpt from John Barth's "Lost in the Funhouse" show the postmodern element of self-reflexivity? En route to Ocean City he sat in t
Big ben, the parliament tower clock in london, has hour and minute hands with lengths of 2.70 m and 4.50 m and masses of 60.0 kg and 100 kg, respectively. calcu
If paragraphs don’t exist in a piece of informational text, what else could you look in order to distinguish main ideas? 1. headings 2. title pages 3. subheadin
The Bureau of Indian Affairs was
Create your own equation chain using these numbers for the variable (a=10) (b=6) (c=18) (d=3)
A rectangle has a width one less than the length. If the perimeter is 30 units find the width and length please help show step by step
When reparations were forced on Germany in the Treaty of Versailles, this demonstrated that the Allies wanted to forgive Germany for having started the war. tre
what was the purpose for mark Anthony's speech.
ancient egypt had a social hierarchy. if the hierarchy had five levels with the pharaoh st the top at which level were artisans and scribes