llamabutt13 llamabutt13
  • 15-09-2015
  • Mathematics
contestada

how to find the unit price of a six pack for 2.99

Respuesta :

TSO
TSO TSO
  • 15-09-2015
6 pack for 2.99

Divide both numbers by 6

1 pack for 0.50

Hope that helped :)
Answer Link
Countrygirl4life
Countrygirl4life Countrygirl4life
  • 15-09-2015
Divide 2.99 by six and you get .498 but you would round it to the nearst hundreth because it is money so it would really be
.50.

So that means that for each ( what ever it is in the six pack) are $0.50
Answer Link

Otras preguntas

3. A body has an initial velocity of 4.0m/s. After 6.0s, the velocity is 12.0m/s. Determine the displacement of the body in the 6.0s. (Δs = 0.5(u + v)t
Which is a correction for the punctuation in the sentence He is a great singer not to mention his amazing dancing skills but I wouldn't call him a talented acto
what are the notes to this song?
which Latin American country has the largest population A BRAZIL B MEXICO C ARGENTINA D COLUMBIA
Jordan wants to know if taking the test will help his grade. You would tell him canvas allows you to SEE your grades
2If A=4 3find A1 usingelementary row operations.​
PLEASE HELP ME Factor the common factor out of each expression 2) 7b + 28b
"silently stared In the scene between Andy and Fiona, what tone is revealed by phrases such as at the stars" and "lost and lonely"? А a tone of mystery B a sol
Evaluate the expression when m= -6. m² +5m-3
can someone please help me:/!!! i’m a sophomore in hs, this is integrated math 2 chapter 2 test!