labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

what is always used between items in a series when one or more of these items contain commas.
Identify the parts of the telescope.
 A group of tourists went downstream a river and are supposed to return in 3 hours. How far can the tourists travel down the river if the speed of the current
Three forces of magnitudes f1=4.0n, f2=6.0n, and f3=8.0n are applied to a block of mass m=2.0kg, initially at rest, at angles shown on the diagram. (figure 1) i
Examples of Rhyme in Romeo and Juliet
A pitcher could hold two-twelfths of a gallon of water.If Roger filled up nine pitches,how much water would he have?
Which form of the word villain would be best used in the sentence below? It appears this candidate has a ___________ intent in making comments about those runn
find the area. a: 545 square units b: 718 square units c: 701 square units d: 534.5 square units
How does a wavelength determine the speed of a wave?
 A group of tourists went downstream a river and are supposed to return in 3 hours. How far can the tourists travel down the river if the speed of the current