dnewby1325 dnewby1325
  • 04-10-2017
  • Mathematics
contestada

twenty-two pencils cost $0.60 less than $5 what is the cost per pencil?

Respuesta :

albadranzainab5
albadranzainab5 albadranzainab5
  • 04-10-2017
$5-0.60= $4.40- the cost.
4.40/22=0.2.
So the cost per pencil is 0.2 or 20 cents!

Check: 0.2*22=4.4

Hope this helps!
Can u plz mark me as brainliest? I really need it!
Answer Link

Otras preguntas

how could you test whether 7 is a factor of 291
How many protons, electrons, and neutrons are in I- and Li+ ?
How do you calculate how many tenths are in 20.4?
Use properties to find the sum or product 6x89
what is 7.75 in word form?
Explain the 3 major steps in mercantilism.
How do u write 0.0000000405 in scientific notation ?
What type of word indicates that a noun is to follow?
what number is halfway between one sixth and five ninth
It is estimated that light takes 10,000 years to travel the full distance across our galaxy. If light travels at 3.0 x 10^8m in 1 second then what is the distan