teresayarelisaox9h8h teresayarelisaox9h8h
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

Pens are on sale for 3 pens for $6 Karen bought 3 pens Leo bought 1 pen how much more did Karen spend than Leo

Respuesta :

jarens
jarens jarens
  • 03-10-2017
If the correlation is correct, then 1 pen would be equal to $2. In this case, karen spent $2 for each pen for a total of 3 pens for $6. If Leo bought 1 pen, he would spend $2. So, $6-$2=$4. Karen spent 4 more dollars than Leo. If this helped, please mark me brainliest, thank you and if you need more help, feel free to message me! 
Answer Link

Otras preguntas

literal equation R=R1+R2 for R2
2(3x-1) polynomial operations
What was the Roman forum?
What form of energy provides power for a gas stove? A. nuclear energy B. electrical energy C. chemical energy D. sound energy
combine like terms y+4+3(y+2)
In what direction does an applied force move an object? A. in the same direction as the force B. independent of the force C. in the opposite direction of th
a trampoline has an area of 49 times pie square feet. what is the diameter of the trampoline?
what did stone age people wear?
Jorge friend Anna planted a garden with the same ratio of tulips to daises Anna garden has 48 tulips how many tulips and daises does Anna have this pic is for J
Two co-teachers, Daniel and Mathew, have to grade a set of math journals. Daniel grades 45% of the journals. Mathew has to grade 121 journals. How many journals