kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What number is equivalent to |−27| ? Question 3 options: a 27 -b 27 c 127 d − 127
When parents repeatedly comment on the worth of a child and his or her performance, that child experiences ____________________?
expectantly, sensation, pedestal , bugle meaning in one word​
Which statement would most likely be made by a supporter of the wars in Iraq and Afghanistan? O A. The best way to influence international policy is through ec
The law prohibits a person from _________ an electric vehicle/"ev"-designated parking space.
Which demonstrative pronoun best completes this sentence? Carla: ¿Puedes pasarme los platos? Nicolás: ¿Cuáles platos? Carla: ______________ aquí. A. Aquéllos B
According to the california insurance code, who is responsible for submitting a life agent's appointment?
Describe "Political Machine"
Does wi-fi work with all connections
Why are ethics important in PR?