Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

how do I round off 248,739 to the nearest hundred?
How do you write twenty nine billion thirty two million in standard form?
Sam has 1,300 dimes. Anna has 1/10 the number of dimes Sam has. How many dimes does Anna have?
What is the volume of a sphere with a diameter of 14 centimeters? Use 3.14 for pi. Round your answer to the nearest hundredth. 1077.02cm^3 1436.03cm^3 1975.43cm
What is 15% of 48,000 show the work
when I take half of my number and add two I get 24 what is my number
graph linear system and estimate the solution y=5x + 2 y=3x
What made it difficult for New England colonists to repay the English investors who had funded them?
Scientific endeavor must be driven by the needs of society and not by simple curiosity
A 96 ounce container of orange juice costs $4.80. At what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the sa