brittney3 brittney3
  • 01-09-2015
  • Mathematics
contestada

the loving lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24. the sweet and sour company sells an eight pack of 1 quart bottles of lemonade for $16. which company has a higher unit price?

Respuesta :

alygirl
alygirl alygirl
  • 01-09-2015
the sweet and sour company
Answer Link

Otras preguntas

Suppose you go to the grocery store and spend $92.54 for the purchase of 12 items. What is the mean price per item
3. What are the tension of the rope and the force made by the pivot on the beam (magnitude and direction) in this situation?
If there is flood in karachi what will you do ?
Solve for x. 2x2=72 −6 and 6 ​−36​ and 36 ​−8​ and 8 ​−18​ and 18
V/5=9 What is v? One step equations
What is stanza?And give example.
5. Jack has decided to give away 20% of his summer job earnings. If he gives away $256, how much did he earn this summer in total?
The effectiveness of the ATP-PC system and glycolysis in the first minutes of exercise of a three-minute exercise bout is such that ATP levels in the muscle are
Algebra 1 Question Math (Will Give Brainliest)
Juan's dog stands 2 feet and 3 inches tall. Peter's dog stands 9 inches tall. Use what you have learned about fractions to calculate how much taller Juan's dog