diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

What's the other word a weak or lifeless feeling
What would cause a decrease in the quality of circulating red blood cells
example of onomatopoeia in the seven ages of man
explain in steps how to graph this linear inequality 2x+3y > -2
Choose the more precise measurement in the pair.  A .) 6.7 mi or  B.) 6 mi
How would you call in other words to scold or punish severely
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
Choose the more precise measurement in the pair.  A .) 6.7 mi or  B.) 6 mi
What's the other term for: one who overindulges in food and drink
What's the other word speaking in circles; round-about speech