reenie926owb9zi reenie926owb9zi
  • 15-09-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?

Respuesta :

Falling
Falling Falling
  • 15-09-2017
2 liters equals approximately  68 ounces, which costs about 6 cents per 12 ounces (cost per ounce is too small to document). The cost per a twelve ounce can is about 0.29 cents. The can is the better deal.
Answer Link

Otras preguntas

what season is it in america when salva arrives
find the area of the figure. rectangle with length 9 1/2 in. and width 6 in. The area of this rectangle is _________ in2.
What is the answer if you substitute 74 for y 74=x-1
which function has zeros at x=-2 and x=5
The Himalayan Mountain Range was formed by 1) continental-continental crust collisions 2) convergent boundary volcanism 3) hot spot volcanism 4) island arc for
(4x^3-12x^2-5)-(8x^2+4x+3)
The frequency of a G note is 392 Hz. If the speed of sound is 343 m/s, what is the wavelength?
which answer choice shows 6.009 written in expended
What was Sandford's argument against setting Scott free?A Scott was property and could not be taken away without due process.B. Scott now lived in Missouri wher
If a triangle has a base length of 14cm and an area of 168cm squared, what is the height of the triangle? I need the answer ASAP, please