Janyce465
Janyce465 Janyce465
  • 14-06-2015
  • Mathematics
contestada

Which rate is the best deal for a package of peanuts? A. $1.02 for 35 g B. $1.40 for 50 g C. $2.05 for 75 g D. $2.25 for 80 g

Respuesta :

mikayla2824
mikayla2824 mikayla2824
  • 14-06-2015
C. $2.05 for 75g  It is about $0.027 per gram
$1.02 for 35g is about $0.029 per gram
$1.40 for 50g is about $0.028 per gram
$2.05 for 75g is about $0.027 per gram
$2.25 for 80g is about $0.28125 per gram
Answer Link

Otras preguntas

What was the result of the Declaration of Independence? A) the Boston Massacre B) a change in the purpose of the Revolutionary War C) the passage of the Intoler
Compare.Write < or > to the problem 0.23 or 2 and 5 tenths
140% of what my number is 56? steps by steps plz, so i can know how u did it..
when was the best time to stop the holocaust
Which is a true statement about conjunctions? a. Conjunctions can be correlative or coordinating. b. A conjunction is a word that takes the place of a noun in
Jack has 100 football cards that he wants to put in a photo album. Each page in the album will hold eight cards.
Whom is Arete a descendent of?
What is the sign of the product? (–14)(14)(3.7)(–0.6)(–19.7)
Given that 6x = 7y, find the ratio x:y.
what was the greeks society?