bridgetarviso bridgetarviso
  • 12-04-2024
  • Mathematics
contestada

kaylle and her mom went to the store for the school play they need 3 1/2 yards of string if each yard cost 4 dollars how much will 3 1/2 cost

Respuesta :

Qwerty115
Qwerty115 Qwerty115
  • 12-04-2024

Answer:

14 dollars

Step-by-step explanation:

Since we know that each yard of string costs 4 dollars, and that Kaylle and her mom need 3 1/2 yards of string total, we can:

- multiply 3 × 4 to get 12

Since 2 is 1/2 of 4, we can:

- add 12 + 2 = 14

3 1/2 yards of string will cost 14 dollars in total.

Answer Link

Otras preguntas

Rules at home and school
Who was the leader of the Soviet Union after Stalin died
Have any of ya'll heard of; The Murder Of Mary Money? If you have then I need a 10 sentence summary.
Are claims about the effects of meditation most likely scientific or pseudoscientific?
How do I make this a product? I tried solving it, but I ended up getting the incorrect answer. Here’s what I did: a-b+a^2-b^2 (a-b)+(a-b)(a+b) 2(a-b)(a+b) What
Why was the Weimar Republic immediately unpopular with the German people? A They were a capitalist government. B They were a communist government. C It
Why might buying a home during a recession be a good decision for some consumers ? Check all that apply
An educational psychologist designs a demanding but fair spelling test that can be administered to grade school children. The test is found to be valid and reli
please help with these answers
Simplify the expression. Write your answer as a power. (−5/7)^8⋅(−5/7)^9