kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

Which quantity is a graduated cylinder designed for measuring? OA. length OB. mass temperature OD. time OE. volume
Dole Corp.'s accounts payable at December 31, 2014, totaled $750,000 before any necessary year-end adjustments relating to the following transactions: • On Dece
simplify -(-(11-22))​
Flexible Overhead Budget Wiki Wiki Company has determined that the variable overhead rate is $4.50 per direct labor hour in the Fabrication Department. The norm
HUMLULOpull HTPI Curricu 2. What important political traditions were established by the Magna Carta and the English Bill of Rights?
Where on earth would you find the greatest variety of species?
Q 15.19: Cell bodies of preganglionic neurons of the parasympathetic division are located in which of the following cranial nerve nuclei? A : III, VII, XI, and
How do u correct the graph? ​
How is it that people working in their own self-interest produce goods, services, and wealth for others?
A proposed mechanism for the gas phase reaction between nitrogen monoxide and oxygen is as follows: .....step 1.....fast:......NO O2 NO3 .....step 2.....slow: