shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

during the lunch break a deli sold 36 large sodas if the ratio of large sodas sold to small sodas sold was 4 : 1 how many small sodas were sold
what evidence is there to show that changing sand to glass is a chemical change
write an equation with the solution x=20??
36 is what percent less than 48?
What two phase changes occur between vapor water and liquid water and at what temperature does each phase change take place
A bank receives 3,450 $100 bills and puts them into stacks of 75 bills each. How many stacks are there?
What is the x-intercept of the line with the equation  8x-1/3y=16
The vertical sequence of the layers of soil is called a soil
Can a camel survive in : Arctic , desert , town , forest and ocean?
What two phase changes occur between vapor water and liquid water and at what temperature does each phase change take place