starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

If the processor has 32 address lines in its address bus; i.e. 32-bit address range, what is its address space or range; i.e. what is the smallest and largest a
Calculate the enthalpy change (∆H) for the reaction- N2(g) + 3 F2(g) –––> 2 NF3(g) given the following bond enthalpies: N≡N 945 kJ/mol F–F 155 kJ/mol N–F 283
Given: f(x) = x + 2 and g(x) = x2 +3, find the following: 28) f(-3) 29) f(g(2)) 30) g(f(x)) 31) f-1(x)
all major characters from farewell to manzanar
How many triangles exist with the given side lengths? 2mm,6mm,10mm
ACCELERATION of an object DOES NOT change when the object changes DIRECTION ?
What was the largest ethnic minority within the Austrian Empire in 1848?
Piedmont Hotels is an all-equity company. Its stock has a beta of 1.23. The market risk premium is 6.9 percent and the risk-free rate is 2.7 percent. The compan
Is the quotient of two rational numbers always a rational number? Explain.
5. In “Araby," what is the boy doing or looking at when he has an epiphany?