Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

How could the mountains to the north benefit ancient Mesopotamians?
Please help (pre algebra)
Solve for x. Really need help
The Foster Insurance company developed standard times for processing claims. When a claim was received at the processing center, it was first reviewed and class
The radius of a circle is 6 kilometers. What is the area of a sector bounded by a 126° arc?Give the exact answer in simplest form. ____ square kilometers. (pi,
What type of angle is shown below? O acute O obtuse Oright O straight
PLEASE HELPP WILL MARK AS BRAINLIEST
How did the Industrial Rev. change transportation?
What is the radius of a sphere with a volume of 41572 cm', to the nearest tenth of a centimeter?
The tree nearest to the classroom is 30 feet tall. In another 10 years it will grow 5 more feet. If the variable h stands for the height of the tree 10 years