Embro0119
Embro0119
14-05-2015
Mathematics
contestada
How much is 7.25 kg at $20 per kilogram?
Respuesta :
lollipop3
lollipop3
14-05-2015
All you have to do is the price multiplied by the amount of kg. BUT make sure that they are both in the same units, in this case they are both in kilograms. So you do 7.25x20=$145
Answer Link
Flipped
Flipped
14-05-2015
It is $145
7.25 * 20 = 145
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 68+ )
Otras preguntas
If the market price for fast food wages is $7 per hour, at which wage level would a price floor be binding? $7 $6 $15 $1
Miguel is writing a research paper about the success rates of home schooling. he realizes that he needs to keep the voice of his paper more consistent. how shou
Determine the factors of 5x2 29x − 6. (5x − 1)(x 6) (5x − 6)(x 1) (5x − 3)(x 2) (5x − 2)(x 3)
According to the book, _____ is(are) a source of valuable information for new business owners trying to choose a location for their business
3 A rocket of mass 1200 kg is travelling at 2000 m/s. It fires its engine for 1 minute. The forward thrust provided by the rocket engines is 10 kN (10 000 N). (
Please explain the following joke: “There are 10 types of people in the world: those who understand binary and those who don’t.”
How does Mary’s careful planning influence the outcome of the story ?
rewrite the following sentences using the instructions given. 2. The ant is more industrious than most other insect. Begin with: The ant is one
Malaria is a disease caused by the drinking of dirty water. True False
How were the creatures of “higher intelligence “ from planet 42711 different from captain Neil’s and his crew ?