kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

The heat Q required to raise the temperature of water varies jointly as the mass m of the water and the amount of temperature change T, and Q=20930 joules (J) w
What is the solution to the equation -3(h + 5) + 2 = 4(h + 6) - 9
The ________ nervous system is composed of the brain and spinal cord.
What did Griffith use to kill the pneumonia-causing bacteria? A. antibiotics B. heat C. healthy bacteria
-14 < 3 + 1 < 13 answer inequality
A Ferris wheel has a diameter of 250 feet. What is the distance, to the nearest whole foot, that riders travel if they stay on it for 15 rotations?
What is the inverse of f(x)=1/3x+2?
Describe the borders of the new kingdom
Restate this thesis statement (the one that says C.)
[tex]( x + 1)(x - 1)[/tex]what's the answer!!!!​