HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Write an Equation for line through (4,9), m=-9
There are 21 different coffee flavours at the cafe. oddly, each student in my 8 am class has a favourite flavour there. there are just enough students in the cl
Devaughn is 13 years younger than Sydney. The sum of their ages is 75 . What is Sydney's age?
Simplify. Can someone help me?
How many horizontal units are between the points (-2,8) and (7,8) on a coordinate plane?
Use the graph below to answer the question that follows: graph of curve that passes through the following points, 0, 5; pi over 2, 2; pi, negative 1; 3 pi over
Why atom move at different speeds depending on wether they are in liqud or solid?
What is the solution of the equation 6x - 8 = 4x? X=
For the function f(x)=x^2, what effect will multiplying f(x) by 1/2 have on the graph? A. The graph will be compressed horizontally B. The graph will be stre
what common conflict in magical realist literature often leads the reader to the central theme of a story?