SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

What was significant about the transfer of power between parties in 1801?
The sum of nine times a number and fifteen is less than or equal to the sum of twenty four and ten times the number
How long was the voyage from England to the New World? (a) 66 Days (b) 106 Days (c) 146 Days
11/14 minus what is equal to 4/14
How did the southern gentry usually educate their children? They hired private tutors. They taught their children themselves. They used public schools. They did
Who was Abū Bakr? And what lands did Abū Bakr’s forces conquer?
Which other empires influenced ancient history? What were their contributions to human civilization?
In Common Sense, what does Thomas Paine say in response to the argument that the colonies have done well under the control of Britain?
What is the difference between Partial Product and Regrouping? Describe.
Hours of daylight and nighttime are equal during the??