CreolaRaybourn388
CreolaRaybourn388 CreolaRaybourn388
  • 14-03-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Respuesta :

mkstrong696 mkstrong696
  • 14-03-2015
grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
Answer Link
kiwihugs kiwihugs
  • 15-03-2015
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

The use of EMS to send information in all directions is radio. t or f
An object initially at rest experiences an acceleration of 9.8m/s2. How much time will it take it to achieve a velocity of 49m/s?
I need help with numbers 6 and 7
Please help I’m failing
how and why humans make changes to their ecosystems. Are these changes negative or positive?
Question 1 Not yet graded/ 1 pts 2 cards are drawn from a standard, 52-card deck. What's the probability that the first card is a 7, and the second card is an a
Plz need help!!!!!!!!!!!
_____________________________Activity is activity in which muscle cells produce energy without using oxygen. It is usually intense and short in duration. ____
Cold current that moves from south to north along the coasts of Chile, Peru, and Ecuador​
thank uuuuuuuuuuuuu!!!!!