gonzalez10987666 gonzalez10987666
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

The same brand of jelly beans comes in 2 sizes. a 10 ounce bag for $1.99 and 18 ounce bag for $2.99. which size is the better but per ounce

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-04-2017
The 18 ounce would be a better deal
1.99/10=.19
2.99/18=.16
Hope this helped
Answer Link

Otras preguntas

Though the Aztecs held the most powerful empire in Central America, which Spanish advantage contributed to the Aztecs’ defeat? a powerful army more land strong
With which of the following does the growth rate decrease as the population gets bigger? Select one: a. Exponential growth b. Zero growth c. Logistic growth d.
Why did the citizens of western Virginia form their own government and ask to be admitted to the Union as a separate state? They believed that slavery was immor
What is the word for the definition for the person in charge of a local union?
Select all the situations that have a ratio of 4:5. Consonants to vowels in the name Australia Odd digits to even digits in 123,446,789 Consonants to vowels in
Which term is defined as the change in physical state from liquid to gas at the surface of a liquid 1 sublimation 2 vaporization 3 evaporation
Ricardo's dog weighs 6 times as much as his cat.The total weight of his two pets is 98 pounds. How much does Ricardo's dog weigh ?
What famous singer did Sam Phillips discover?
In its early days, the colony of Georgia prohibited representative government and
How did the work of Dmitri Mendeleev differ from that of John Newlands in the development of the periodic table?