babababnajahsbs babababnajahsbs
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 1/4 pounds of bananas sell for 80 cents and 1 1/3 pounds of apples sell for 90 cents which fruit is cheaper and why?

Respuesta :

PokeMan57
PokeMan57 PokeMan57
  • 13-04-2017
It would be the apples because it's more for less per amount.
Answer Link

Otras preguntas

what is sin 62° ? apexxx
perform the indicated operation: (-1 1/2)(-3/2)
Approximately how many churches does rome have?
Which statement best describes Algeria in the years since its independence?
The length of a rectangle is (3x - 5) inches, and its width is 2x inches. Find the area of the rectangle.
If f(x) = 2x – 8 and g(x) = √x-5 what is (fºg)(30)?
The muscle that serves as the prime mover during a movement is called the
What type of tone would be best to use when giving a presentation for a business audience? A. Professional B. Punctual c. Humorous D. Excited
Bernie sanders with martin luther king jr
8. The majority of the people in Central America earn their living from ____. tourism farming industry fishing