briannalane120
briannalane120 briannalane120
  • 12-04-2017
  • Mathematics
contestada

Please help me i need an answer

Please help me i need an answer class=

Respuesta :

jackmac1 jackmac1
  • 12-04-2017
Julie wants to buy cartons of apple juice with $55. Each carton costs $3.75.
Let x be the number of cartons she can buy.

3.75x =< 55
Divide both sides by 3.75
3.75x / 3.75 =< 55/3.75
x =< 14.66666

Of course, she can't buy 14.666 cartons so we can the integer part only. Julie can buy 14 cartons of Juice.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

What is the most important function of nucleic acids
What is the evidence that Parliament held the REAL authority in the English constitutional monarchy?
AC, DF, and GI are parallel. Use the figure to complete the proportion.BEADJBBC
The epidermal tissue of a plant prevents _________.
what would result if chromosomes did not replicate during interphase
What are four possibilities for concluding an essay?
How long did the Zhou dynasty rule?
WHAT IF THE WEIGHT OF THE TARPON WAS 11 TIMES THE WEIGHT OF THE PERMIT FISH,AND THE TOTAL WEIGHT OF THE TWO FISH WAS 132 POUNDS?HOW MUCH WOULD EACH EACH FISH WE
How do you put 11.85 as a fraction
What is  a Nonlinear graph? i forgot