TheAustinB
TheAustinB TheAustinB
  • 02-04-2017
  • Mathematics
contestada

Can someone help with 23?

Can someone help with 23 class=

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40

Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27

If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 = $135

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

which is an equation for the line shown? y=3 x=3 y=-3 x=-3
Solve for x Show all steps 25 x² + 100 = 0
Someone help me please
how does scarcity affect people's economic decisions A. It stops them from paying opportunity costs B. It forces them to pay high prices for goods C. It pressu
CORRECT ANSWER WILL BE MARKED BRAINLIEST!! select the correct answer from each drop down menu. a parallelogram has the points L(-2,-2), M(-4,2), O(6,2), and P(8
Help guys I don’t know
Which characteristics do birds and mammals share? Check all that apply. Both give birth to live young. Both are endotherms. Both have hair or fur. Both produce
List 3 ways a person can prevent from getting bacterial vaginosis?
Y=5x+10 parallel and goes through in the point 4,10
A closed container is the best way to measure the volume of a A. gas B. liquid C. solid D. Both A and B are correct.