makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

Look at the text feature. Two groups of people standing around as two men lift their hats off their heads. How does the text feature support David Livingstone’
Which statement best describes the purpose of the Education Improvement Act passed in the 1980's in South Carolina? A) Called for more integrated schools B) Foc
-3x+3y=-18 5x-2y=9 (-1,-7) (-4,-1) (4,-1)
The table above shows aggregate statistical data for Country X in 2018. Assume the GDP deflator is 160. a) Calculate the nominal GDP in 2018. Show your work. b)
Which of the following varnas consists of the lowest classification of Hindus? A. Sudras B. Brahmins C. Vaishyas D. Kshatriyas Please select the best answer fro
HELP!! What are the values of a and b?
The square root of 83 can be platted on the number line below
How much would I have to deposit now in order to have 150,000 in 18 years
The square root of 83 can be platted on the number line below
Simplify: -|-15| please answer correctly i'll give brainliest and 5-star rating.