Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

If mAXC = 235°, what is mABC?A. 117.5°B. 69°C. 55°D. 125°
A man is born in 1940 and dies in 1941, yet he was 89 years old. How can that be possible?
What factors led to the development and reform of political machines and the spoils system?
Please help with the question 3 ASAP
How many were missed out of 20 if score was 85% on test?
the vertex of this parabola is at (1, 3) which of the following could be it's equation
Historic Westminster Abbey in London, England, has been damaged by the sulfur dioxide and nitrogen oxide in acid rain. This is an example of _____. chemical we
In which stage of materials of meiosis do the sister chromatids separate and move to opposite pole cell?
Should the response be yes or no?
Connotation of snake