naAlybeateanain naAlybeateanain
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Marcus bought apples that cost $0.45 per pound he paid $1.35 for the apples how many pounds of apples did he buy

Respuesta :

animereagan13 animereagan13
  • 14-03-2017
He bought 3 pounds of apples. Divide 1.35 by 0.45 

Answer Link

Otras preguntas

Cuando [FILL] (yo: tener) catorce años, [FILL] (nosotros: vivir) en el campo (countryside).[FILL] (Yo: Ir) al colegio (high school) en una ciudad cerca de casa
In 2014, GoPro spent \$27.5$27.5 million on capital expenditures, experienced an increase in net working capital (including cash) equal to \$239$239 million, an
Benjamin Franklin was one of many famous Americans who wrote essays in the form of letters diaries sermons histories
The liver is important in carbohydrate metabolism as it processes the monosaccharides galactose and fructose into glucose. What happens to this glucose once it
It took 20,000 workers to build the Taj Mahal in 20 years. How many workers would be required to build it in 10 years?
The following list gives the number of siblings for each of 15 students. 2,2,1, 4, 4, 2, 3, 0, 0, 4, 1, 0, 4,0,2 Find the modes of this data set.
I want to start a lemonade stand and determine how much lemonade I need to sell to break even each day. If I know I spend $5 on supplies and sell lemonade at $
Write an equation of the circle with center (6, 2) and radius 4.
what is the difference between chromosomes and chromated​
The moon forms a right triangle with the Earth and the Sun during one of its phases, as shown below:A scientist measures the angle x and the distance y between