boss1234 boss1234
  • 15-02-2015
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.45 per pound. what equation is used to find c, the total cost of p pounds of bananas

A. c = 0.45p
B. c = p + 0.45
C. 0.45C = p
D. 0.45 + C =P

Respuesta :

hikylewu hikylewu
  • 15-02-2015
the answer is A, c=0.45p
Answer Link
Nickname59 Nickname59
  • 15-02-2015
The answer is c I think
Answer Link

Otras preguntas

It takes Akira 10 minutes to make a black and white drawing and 25 minutes for a color drawing.  On Saturday he made a total of 9 drawings in 2 hours.  Write an
Verify the identity sec(beta) - 1 / cos(beta) = sec(beta)
what is x3+3x2-x-3 factor by grouping
The sum of two numbers is 95, and their difference is 61. What are the two numbers?
How long was a million days ago in hours?
How long was a million days ago in hours?
It takes Akira 10 minutes to make a black and white drawing and 25 minutes for a color drawing.  On Saturday he made a total of 9 drawings in 2 hours.  Write an
what is x3+3x2-x-3 factor by grouping
what do you call two ratios that have the same value
What does y-intercept represent?