Seudónimo Seudónimo
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was 3 4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how much did she spend?

Respuesta :

drew53
drew53 drew53
  • 03-03-2017
12(3/4)(3.50)=31.5.
Answer Link
Stephanie851216
Stephanie851216 Stephanie851216
  • 03-03-2017
12 (or 12/1) x 3/4 = 36/4 = 9
$3.50 x 9 = $31.50
Answer Link

Otras preguntas

What happens during cytokinesis?
Simplify 7 – (–12) – 5
PLEASEEE HELPPP Read this passage from "An Indian Father's Plea" by Medicine Grizzlybear Lake: My Indian child has a constitutional right to learn, retain, and
La inquisición española: comenzó en España en 1478 Se estableció para crear una unidad religiosa torturar era común el Palacio de la Inquisición fue construido
Can someone help me with this problem please?
what is the dimensional formula of pressure ??​
An eye doctor tracks the prescriptions of six patients. They are as follows: -2.5, +0.25, -1.25, -1.5, +1.25, +0.5. What is the total strength of prescription
What is an affect answers
Workers at a factory produce a toy with a defect about once every 4 hours on average. Each toy costs the factory approximately $7 in labor and supplies. c) What
What is the relation between real number and whole number