demaria demaria
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

4 burgers for 4.60 how much is 1 burger?

Respuesta :

jamesbeargr
jamesbeargr jamesbeargr
  • 02-03-2017
You take 4.60 divided by 4, which equals 1.15. 
$1.15 dollars per burger. 
Answer Link
JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 02-03-2017
If 4 burgers cost 4.60

then 1 burger would cost [tex] \frac{4.60}{4} [/tex]  =  1.15
Answer Link

Otras preguntas

y=2x^2+16x+30 axis of symmetry​
if u convert grams to kilograms what operation would you use
A pastry recipe calls for 3 cups of flour to make 8 servings. How many cups of flour are needed to make 6 servings? 2.25 cups 2.5 cups 4.5 cups 16 cups
Xavier, age 16, invites a group of his high school friends to swim in a neighbor's pool late at night while that neighbor is away. They climb the fence and jump
-3y + 4xy - 2x² + 2x + y²- 4xy + 2y+ 3x²=?
which statement best explains the change over the 10 year period?
The formula for calculating annual insurance premiums is _____.
A scientist looks at a bacterium and a virus in a lab. The bacterium has a diameter of meters. The virus has a diameter of meters. Which statement accurately co
Which number is equal to10^-3
They think that literature is easy but it can be really hard sometimes. They couldn't figure out what the people in front of them were doing. They have to liste