thegreenhornet7 thegreenhornet7
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

Use a ration box to solve this problem carmen bought 5 pencils for 75 cents at this rate how much would she pay for a dozen pencils

Respuesta :

klocheckmalfo
klocheckmalfo klocheckmalfo
  • 01-03-2017
5 : 75
12 : X
Cross multiply then divide
12*75 = 900
900÷5= 180

$1.80
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2017
For 5 pencils, she pays = $0.75
So,for 1 it is = 0.75/5 = 0.15

Now, for 12 pencils, it would be: 0.15 * 12 = 1.80

In short, Your Answer would be $1.80

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

pls answer question 8
(PLEASE HELP ME)(I WILL GIVE YOU BRAINLINEST)Suppose homes in a big city increase in value 13% every year. How much will a home that cost $150,000 be worth 3 y
How do you solve the equations below? -2x+4y=-8 x-2y=1
El año pasado, yo _______ en aquella escuela. A. estudiaron B. estudiaste C. estudió D. estudié Reset Next
inverse function of f (x) = 3x - 5
Helpppppppppppp me please
a gym membership is advertised to cost 630 per year what is the cost per month of the gym membership
Simplify the expression.
Find the value of X.Line RS= Line STm angle SRT = 4x-70m angle STU = 6xA. -35B. 25C. 2D. None of the above.
What is the recommendation for iron for adolescent girls and women each day