EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Which image shows the difference between the speed of molecules in hot and cold water? Explain your answer choice.HELP ME,EVERYONE!!!!!!!! :(
A rectangle has a length of x + 5 and a width of 2x-9. Using the formula for the perimeter of a rectangle, P = 2L + 2W, write an expression to represent the per
Write and solve an inequality which can be used to determine x, the number of gigabyte Jose can use while staying in his budget
need help pls!!!!!!!!!!!!​
Set up the equation you would use to solve the problem.Do not actually solve the equation. A plane flies 390 miles with the wind and 325 miles against the wind
(02.03 MC) Read and choose the option that best answers the question Hola, amigos! Me llamo Rubén Suarez y vivo en el pueblo de Mendoza, Argentina. Hoy es sába
Good morning everyone! I have a tricky math question here, and was wondering if any of you can solve it. Have a great day! :D
what is the definition of a memorial. (in your own words)
3y + x = 12 What is the value of x when y = 3?
True or false Most professional sports don't test for steroid abuse.