EathenJ160985 EathenJ160985
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

8 pounds of bananas cost $24. How much would 31 pounds cost

Respuesta :

KeelinU119524 KeelinU119524
  • 03-11-2022

31 pounds cost $93

Explanation

you can easily solve this by using a rule of three.

Step 1

Let x represents the cost for 31 pounds,the proportion is

[tex]\frac{x}{31}[/tex]

Now

[tex]\begin{gathered} 24\text{ usd}\rightarrow8\text{ Pounds} \\ \text{the proportion must be the same, then} \\ \frac{24}{8}=\frac{x}{31} \\ 3=\frac{x}{31} \\ \end{gathered}[/tex]

Step 2

solve for x

[tex]\begin{gathered} 3=\frac{x}{31} \\ x=3\cdot31 \\ x=93 \end{gathered}[/tex]

Hence, 31 pounds cost $93

I hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

how far away is all 9 planets from the sun
What is the biggest cause of extinction today? a. pollution b. exotic species c. global warming d. habitat loss
15 times what equals 45
what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
How did professors feelings about black well as a student change over time?
On average Exante Express trains are 50km/hr faster than Paral passenger trains. A Paral passenger train requires 60% more time then Exante train to travel 1800
15 times what equals 45
What are the positive and negative aspects of a zoo or safari park?
What is the main difference between the right side and left side of the heart?
What is the value of 9P5? A. 45 B. 126 C. 15,120 D . 59,049 A cooking club has 12 members.How many ways can they select a president and vice presiden