ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

The Selective Service Act was a means of a. getting money to support the war effort. b. getting women to take over jobs formerly done by men. c. drafting young
What was the Supreme Courts ruling in bush vs gore and what was the basis for its decision
Vladimir Lenin and the Bolshevik party had the support of all the following people EXCEPT the: a. proletariat b. army c. tsar d. peasant farmer
I lay on the table in the cold, white hospital, and I could only see bright lights and frightened faces. What part of the introduction to a chronological essa
What is the tense of the underlined verb in the sentence? Dante said, "My father has shown me pictures from his old college yearbooks." a. past b. future perfe
ten increased by 6 times a number is the same as 4 less than 4 times the number
which is a quantitative method of data collection?
Which statement is true about the meaning of the equation 2=5x2/5 A.The fraction 2/5 is1/2 the size of 5. B.The fraction2/5 is1/5 the size of 5. C.The number 5
Please help with these math questions
Carbohydrates are converted to energy by the process of hydrolysis. true or false