SallyR621780 SallyR621780
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Un paquete de queso de 12 oz cuesta $1.38 ¿ Cuanto cuesta 1 Lb del mismo queso ?

Respuesta :

DakenD601084 DakenD601084
  • 03-11-2022

Given:

A 12 oz package of cheese costs $ 1.38 How much does 1 Lb of the same cheese cost?

First, we will convert from Lb to an ounce

so,

1 Lb = 16 ounces

Using the ratio and proportions

Weight : Price

12 oz : $1.38

16 oz : x

So, we will find x as follows using the cross product

[tex]x=\frac{16}{12}\times1.38=1.84[/tex]

So, the answer will be:

The cost of 1Lb of cheese = $1.84

Answer Link

Otras preguntas

What is Sir Francis Drake hardships
What is the numerator or denominator of 4/5
Why is RNA necessary to act as messenger?
A passenger on a boat moving at 1.70 m/s on a still lake walks up a flight of stairs at a speed of 0.60 m/s , as shown in the figure . The stairs are angled at
A child is standing across the street from his apartment . His mother is on their balcony . The angle of elevation between the child's eyes and his mothers eyes
What is Sir Francis Drake hardships
What is the numerator or denominator of 4/5
Why is RNA necessary to act as messenger?
A pound of seedless red grapes costs $2.75. Drew must spend less than $9.35 on a bunch of seedless red grapes.Inequality:Solution:Interpretation:
Rewrite the function c(x) =9(x+3) using the distributive property