AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

please help!! I’ll give brainliest!!:)
The ratio of cats to dogs was 3 to 7. If there were 300 cats and dogs in all, how many were cats?
How do ethnics affect scientific research ?
"My father walked a daily nightmare so that I could live my dreams" is an example of what poetic device from "The Correct Spelling of Father?
Give an example of developmental psychology when the individual is in college
Enslaved Africans and indentured servants were critical to the success of colonial farms.
For a school fundraiser, Elena made x number of T-shirts. She ordered T-shirts and printed graphics on them; she spent a total of $1000. She had to buy a print
Carly's cat had six kittens. When Carly weighed all of the kittens together, they weighed 5 pounds and 1 ounce. All of the kittens are the same size. How many o
What next weekend? А do you do B are you doing C will you do D did you do
What is the concentration of a strong base solution (of an alkali metal) that has a pH of 11.39?