MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A nurse opens a case that has a total of 160 ounces of med. If each vial in the case holds 11/3 oz of me how many vials are in the case
What is difference between reserved and user defined word
El punto de ebullición de azufre es de 444.5°C. c cual es la temperatura Correspondiente en la escala Fahrenheit?
What is the meaning of a “closed shop”? A “closed shop” is a factory where all of the workers are union members. A “closed shop” is a factory that hires both un
What is the molecular geometry of CIO3F as predicted by the VSEPR model? Multiple Choice trigonal pyramidal square planar square pyramidal tetrahedral octahedra
Select the correct answer. This table represents a quadratic function. x y 0 -3 1 -3.75 2 -4 3 -3.75 4 -3 5 -1.75I really need one fast I give all my points​
I need to know what goes in those two boxes and why I would really appreciate it if someone help me with this question
pleasee help asapp:)
can someone please tell me some of the best movies​
8 and 1/3divided by 3 and 4/7